High School Football
12:44 pm
Mon November 18, 2013

Bulldogs, 10 others in area round playoffs

The Cooper Bulldogs have high hopes, the Rockwall Yellowjackets have a ticket to the historic Cotton Bowl and the Sulphur Springs Wildcats face a tough test as 11 teams from the KETR listening area continue in high school football playoff action this weekend.

Cooper (11-0) will travel to Denton for a game against Henrietta (7-4) on Friday.

The only other undefeated team from KETR country is a six-man school: Ladonia Fannindel (11-0), which will face Aquilla (6-5) Friday in Trinidad.

A couple of teams have near-perfect records: Quinlan Boles (9-1), which will play Hico Friday in Burleson, and Princeton (10-1) which will match up against Frisco Lone Star (7-4) Friday in Murphy.

The only 5A team from the area still in action is Rockwall (6-5), which will play Dallas Jesuit (8-3) at the Cotton Bowl on Saturday afternoon.

Sulphur Springs (8-3) will be in Forney on Friday night for a game against undefeated Whitehouse (11-0).

Bonham (5-6), Farmersville (7-4), Leonard (8-3), Melissa (9-2) and Van Alstyne (7-4) also compete this weekend. Dates and times follow.

5A Division II Region II Area

Jesuit (8-3) vs. Rockwall (6-5), 1 p.m. Sat. at Cotton Bowl, Dallas

4A Division II Region II Area

Sulphur Springs (8-3) vs. Whitehouse (11-0), 7:30 p.m. Fri. at City Bank Stadium, Forney

3A Division I Region II Area

Frisco Lone Star (7-4) vs. Princeton (10-1), 7:30 p.m. Fri. at Kimbrough Stadium, Murphy

3A Division II Region II Area

Gainesville (10-0) vs. Bonham (5-6), 7:30 p.m. Fri. at Little Elm H.S., Little Elm

Argyle (11-0) vs. Melissa (9-2), 7:30 Fri. at Prosper H.S., Prosper

2A Division I Region II Area

Daingerfield (8-3) vs. Farmersville (7-4), 7:30 p.m. Fri. at R.L. Maddox Stadium, Paris

Malakoff (10-1) vs. Van Alstyne (7-4), 7:30 p.m. Fri. at Hanby Stadium, Mesquite

2A Division II Region II Area

Cooper (11-0) vs. Henrietta (7-4), 7:30 Fri. at Collins Stadium, Denton

Leonard (8-3) vs. Blooming Grove (7-4), 7:30 Fri. at Echols Field, Coppell

1A Division I Region II Area

Quinlan Boles (9-1) vs. Hico (10-1), 7:30 p.m. Fri. at Burleson H.S., Burleson

6M Division I Region IV Semifinals

Aquilla (6-5) vs. Ladonia Fannindel (11-0), 7:30 p.m. Fri. at Trinidad H.S., Trinidad 

* * * * * * *

Checking around the region...plenty of teams from the Northeast DFW Metroplex and Northeast Texas are in action. 

5A Division I Region II Area

Skyline (10-1) vs. Sachse (11-0), 4:30 p.m. Sat. at Cotton Bowl, Dallas

Allen (11-0) vs. Mesquite Horn (9-2), 7:30 p.m. Fri. at Cotton Bowl, Dallas

5A Division II Region II Area

McKinney Boyd (7-4) vs. Longview (10-1), 4 p.m. Sat. at Wildcat-Ram Stadium, Dallas

4A Division I Region II Area

Frisco Centennial (9-2) vs. South Oak Cliff (10-1), 9 p.m. Thu. at AT&T Stadium, Arlington

Wylie (7-4) at Mansfield Summit (6-5), 7:30 p.m. Fri. at Dragon Stadium, Southlake

McKinney North (7-4) vs. Mansfield Legacy (9-2), 7:30 Fri. at Kincaide Stadium, Dallas

4A Division II Region II Area

Frisco (8-3) vs. Lincoln (8-3), 9 p.m. Fri. at AT&T Stadium, Arlington

Lovejoy (8-3) vs. Ennis (11-0), 7:30 p.m. Fri. at Lumpkins Stadium, Waxahachie

Mesquite Poteet (10-1) vs. Woodrow Wilson (10-1), 6 p.m. Fri. at AT&T Stadium, Arlington

3A Division I Region II Area

Kaufman (8-3) vs. Kilgore (10-0), 7:30 p.m. Fri. at Rose Stadium, Tyler

3A Division II Region II Area

Atlanta (7-4) vs. Gladewater (5-6), 7:30 Friday at Lobo Stadium, Longview

Pittsburg (5-6) vs. Gilmer (10-1), 7:30 Thu. at Pirate Stadium, Longview

2A Division I Region II Area

Whitesboro (10-1) vs. New Boston (10-1), 7:30 p.m. Fri. at Mount Pleasant H.S., Mount Pleasant

Pottsboro (10-1) vs. Red Water (6-5) at Paris H.S., Paris

2A Division II Region II Area

Sadler S&S Consolidated (11-0) vs. Tolar (9-2), 7:30 p.m. Fri. at Springtown H.S., Springtown

1A Division II Region III Area

Bremond (10-0) vs. Detroit (6-5), 7:30 Fri. at Kemp H.S., Kemp

6M Division I Region III Semifinals

Gordon (7-4) vs. Savoy (7-3), 7:30 Thu., Springtown H.S., Springtown

TAPPS Division III State Quarterfinals

Fort Worth Temple Christian (9-2) vs. Frisco Legacy Christian (9-2), 7:30 p.m. Fri. at Flower Mound H.S.