High School Football
2:09 pm
Thu December 12, 2013

Local All-District selections announced

After finishing 13-1 and Regional Champions in this year’s football season, the Cooper Bulldogs laid claim to many accolades in the All-District selections for District 8-2A, Division II.

Darmarcus Robison, a senior at Cooper ISD, was unanimously selected as District 8-2A, Division II’s Most Valuable Player for this year’s gridiron season. Robinson finished his senior season with 2,211 rushing yards (averaging 13.3 yards per carry), 31 (29 rushing) touchdowns and five two-point conversions.

Most Valuable Player offensively was junior Carlos Bolton of Edgewood and defensively was junior Colby Earley of Cooper. Newcomer of the Year went to sophomore Tristan Jones of Cooper and freshman Rayzon Allen of Clarksville. Earning Coaching Staff of the Year was Cooper Bulldogs coaches including Athletic Director/Head Football Coach Ronnie Green, assistants Larry Stowers, Josh Shipman, Drew Conley, Daniel Nichols, Patrick Fuller, Brandon Bonds, Tommy Cooper and Blake Sanders, all unanimously selected.

First Team Offense All-District:
Quarterback: junior Jackson Tyner of Edgewood (unanimously)
Running Backs: senior Jeremy Mims of Cooper, junior Gus Peacock of Alba-Golden, and senior Jose Mares of Edgewood
Receivers: senior Gemack Woodberry of Clarksville (unanimously), junior Trevin Dockins of Clarksville, senior Tyler Germany of Edgewood, senior Jakeb Hunter of Edgewood (unanimously)
Tight End: senior Ryan Ellis of Alba-Golden
Center: senior Tyus Savage of Clarksville
Linemen: junior Taylor Campbell of Alba-Golden, senior Jermaine Emmers of Clarksville, senior  Trevor Mobley of Cooper, senior Shakiem Woodberry of Clarksville, senior Deion McGill of Como-Pickton, senior Ty Oliver of Cooper
Kicker: senior Jose Mares of Edgewood

First Team Defense All-District:
Defensive Linemen: senior Trevor Mobley of Cooper, junior Christian Davison of Edgewood, junior Gus Peacock of  Alba-Golden, senior Shakiem Woodberry of Clarksville, senior Jermaine Emmers of Clarksville
Defensive Ends: senior Tyus Savage of Clarksville, junior Jason Thompson of Edgewood, junior  Hayden Hanks of Rivercrest
Inside Linebackers: senior Brandan Chandler of Cooper, senior Gemack Woodberry of Clarksville, sophomore Frankie Murillo of Como-Pickton
Outside Linebackers: senior Austen Blakley of Cooper, senior Jace Morgan of Edgewood, junior Demontrae Bell of Clarksville
Cornerbacks: senior Jasper Conway of Rivercrest, junior Tyler Foiles of Chisum, junior Trevin Dockins of Clarksville, junior Jadon McGraw of Cooper, senior Jeremy Mims of Cooper
Safeties: senior Jered Mathews of Chisum, senior Jordan Sillivan of  Cooper, senior Jakeb Hunter of Edgewood

Second Team Offense All-District:
Quarterback: junior T.J. Tinnell of Clarksville
Running Backs: sophomore Dalton Wright of Alba-Golden, senior Jacqualein Coleman of Clarksville, senior Jared Mathews of Chisum
Receivers: junior Tyler Foiles of Chisum, junior Aaron Hayes of Rivercrest, senior Jasper Conway of Rivercrest, senior Jace Morgan of Edgewood
Tight End:  junior Duanea Brown of Clarksville
Center: senior Tyler Williams of Cooper
Linemen: senior Mytchell Naylor of Chisum, senior Bryce Jester of Cooper, senior Jonathan Beckham of Edgewood, junior Hayden Hanks of Rivercrest, senior Austin Kennedy of Alba-Golden, senior Devin Wilkerson of Cooper; Kicker: senior Jose Resendiz of Chisum

Second Team Defense All-District:
Defensive Linemen: sophomore Riley Russell of Rivercrest, junior Casey Mims of Cooper, sophomore Dalton Wright of Alba-Golden, junior Casey Presley of Chisum, senior Mytchell Naylor of Chisum
Defensive Ends: sophomore Kyle Morrow of Alba-Golden, freshman Clashon Gaffney of Clarksville, senior Grant Sepulveda of Cooper
Inside Linebackers: senior Joe Winton of Chisum, freshman Ty Elie of Edgewood, senior Jacqualein Coleman of Clarksville
Outside Linebackers: junior Josh Palaschak of Alba-Golden, junior Tyler Hicks of Chisum, junior Blake Neal of Como-Pickton, senior Quadray Moreland of Clarksville
Cornerbacks: senior Jose Resendiz of Chisum, junior Jack Cain of Cooper, junior Justin Stephenson of Edgewood, junior Brandon Wager Edgewood, freshman Morgan Tabb of Rivercrest
Safeties: senior Malik Dockins of Clarksville, junior Hadley Worden of Cooper, senior Landon Earley of Rivercrest, senior Jeron Hicks of Chisum